- Normalizacija odnosov med Beogradom in Prištino je bistvena
- Uradna preiskava potrebna zaradi zrušitve nadstreška železniške postaje v Novem Sadu
- Kosovo mora okrepiti boj proti tujemu vmešavanju in dezinformacijam
Kosovo mora pospešiti reforme v zvezi z EU, Srbija pa mora storiti več za zaščito pravne države in svobode medijev ter za boj proti korupciji, menijo poslanci.
V dveh poročilih, sprejetih v sredo, so poslanke in poslanci ocenili napredek, ki sta ga Kosovo in Srbija dosegla v prizadevanjih za pristop k Evropski uniji v letih 2023 in 2024.
Kosovo: nujne so celovite reforme in vključujoče upravljanje
Kosovo je doseglo znaten napredek na področju volilnih reform, gospodarske odpornosti in varstva temeljnih pravic, menijo poslanke in poslanci. Vendar ostajajo izzivi na področju reform pravosodja, svobode medijev, učinkovitosti javne uprave in digitalizacije javnih storitev. Za napredek Kosova na poti k evropski integraciji je nujna nadaljnja zavezanost celovitim reformam in vključujočemu upravljanju, še poudarjajo.
Dialog med Prištino in Beogradom žal ni prinesel pričakovanih rezultatov, ugotavljajo poslanke in poslanci, ki obe strani pozivajo, naj se držita sporazuma iz Bruslja in Ohrida, vključno z ustanovitvijo združenja/skupnosti občin s srbsko večino, ter da Srbija umakne nasprotovanje članstvu Kosova v regionalnih in mednarodnih organizacijah.
Poslanke in poslanci tudi navajajo, da je Kosovo tarča tujega vmešavanja in dezinformacijskih kampanj, zlasti s strani Rusije in Kitajske, katerih cilj je destabilizirati regijo in oslabiti evropsko integracijo Zahodnega Balkana. Parlament zato poziva kosovsko vlado, naj okrepi svoje zmogljivosti za boj proti takim grožnjam.
Poročilo je bilo sprejeto s 353 glasovi za, 145 glasovi proti in 78 vzdržanimi glasovi.
Izjava
Riho Terras (EPP, Estonija), poročevalec, je dejal: „Jasno je, da proces integracije Kosova potrebuje nov zagon – potrebujemo novo poglavje v pogovorih med Prištino in Beogradom. Izredno pozitivno je, da vse glavne stranke v Kosovu močno podpirajo integracijo v Evropsko unijo. Prihodnost Kosova je v evropski družini in skupaj bomo delali na reformnem programu, saj mora vsak pristop temeljiti na zaslugah.“
Srbija: premagati je treba velike ovire
Kljub določenemu napredku v pogajanjih mora Srbija po mnenju poslank in poslancev premagati še več ovir. Beograd mora izboljšati notranji politični dialog, zaščititi pravno državo in izvesti reforme za boj proti korupciji. Prizadevati si mora tudi za sklenitev celovitega sporazuma o normalizaciji odnosov s Kosovom in popolno uskladitev z zunanjo politiko EU.
Parlament poziva srbsko vlado, naj zagotovi neodvisnost ključnih institucij, vključno z regulatorji medijev, kot je Regulatorni organ za elektronske medije. Poslanke in poslanci opozarjajo, da mora Srbija tudi v celoti izvesti vsa še neizpolnjena priporočila Urada za demokratične institucije in človekove pravice Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE/ODIHR) in organov Sveta Evrope o reformi volilnega sistema, in sicer še pred novimi volitvami.
Poslanke in poslanci zahtevajo tudi popolnoma pregleden sodni postopek in uradno preiskavo zrušenja nadstreška železniške postaje v Novem Sadu 1. novembra 2024 ter nepristransko preiskavo domnevne uporabe nezakonite tehnologije za nadzor množic proti protestnikom. Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta tudi obžalujejo nadaljevanje nasilja nad študenti in so globoko zaskrbljeni zaradi vse večjega političnega in finančnega pritiska na učitelje in univerzitetne profesorje, ki podpirajo kolektivne študentske akcije.
Poročilo je bilo sprejeto s 419 glasovi za, 113 glasovi proti in 88 vzdržanimi glasovi.
Izjava
Tonino Picula (S&D, Hrvaška), poročevalec, je dejal: „Dolga politična kriza, ki jo še zaostruje pomanjkanje napredka na temeljnih področjih, kot so korupcija, pravna država, svoboda medijev in volilna reforma, neposredno vpliva na napredek Srbije na poti k članstvu v Evropsko unijo. Srbija že predolgo poskuša izkoristiti sredstva Unije, hkrati pa zanemarja naše temeljne vrednote in našo geopolitično usmeritev. Širitveni proces temelji na zaslugah, napredek Srbije pa bi lahko imel pozitiven vpliv na regijo.“