Strožje najvišje kazni za več oblik zlorabe. Odprava zastaralnega roka, da bodo imele žrtve zadosti časa, da spregovorijo o zlorabi
Nova opredelitev privolitve v spolni odnos za mladoletne osebe, ki so dovolj stare, da lahko privolijo v spolnost
Poslanci Evropskega parlamenta so v torek sprejeli stališče o osnutku zakonodaje, s katero se bodo države članice lahko učinkoviteje borile proti spolni zlorabi otrok.
Evropski poslanke in poslanci so podprli posodobitev opredelitev kaznivih dejanj, povezanih s spolno zlorabo in izkoriščanjem otrok, ki bodo veljale po vsej Evropski uniji. Zakonodajo želijo razširiti na nove tehnologije, na primer na globoke ponaredke vsebin s spolno zlorabo otrok, ki so videti resnični. Omogočiti želijo tudi kazenski pregon spolnih zlorab in pridobivanja otrok za spolne namene, ne glede na to, ali so se zgodili na spletu ali v resničnem življenju.
Strožje kazni in odprava zastaralnega roka
Parlament v predlogih sprememb predlaga strožje najvišje kazni za več kaznivih dejanj spolne zlorabe otrok, med drugim za spolna dejanja z otrokom, ki je dopolnil starost, ko lahko privoli v spolnost, a tega ni storil. Zaostrile naj bi se tudi kazni za novačenje otrok za prostitucijo, posedovanje ali razširjanje posnetkov spolne zlorabe otrok in za ponujanje denarja za nekatera kazniva dejanja spolne zlorabe otrok.
Poslanke in poslanci željo tudi odpraviti zastaralne roke za kazniva dejanja, za katera bo veljala posodobljena zakonodaja. Statistični podatki namreč kažejo, da večina žrtev o tem, kar so doživele, spregovori šele dlje časa po zlorabi. Upravičenost žrtve do odškodnine pa ne bi smela biti časovno omejena.
Kazniva dejanja, povezana z novimi tehnologijami
Poslanke in poslanci menijo, da je treba evropsko zakonodajo prilagoditi tehnološkemu napredku, zato želijo, da bi bila kazniva tudi uporaba umetnointeligenčnih sistemov, namenjenih ali prilagojenih za spolno zlorabo otrok. Podprli so tudi določbe za neposredno predvajanje spolne zlorabe otrok in širjenje takšnih vsebin na spletu.
Da bi bile preiskave učinkovitejše, so predlagali možnost izvajanja tajnih preiskav in uporabo metod tajnega opazovanja.
Opredelitev privolitve in izvzetost vrstnikov
Poslanke in poslanci zahtevajo novo opredelitev privolitve v spolni odnos za mladoletne osebe, ki so dovolj stare, da lahko privolijo v spolnost. Kot kaznivi pa ne bodo opredeljeni odnosi med vrstniki, ki temeljijo na privolitvi, razen če gre za odvisnost ali zlorabo zaupanja. Dejanja, kjer se oseba pretvarja, da je otrokov vrstnik, pa je treba obravnavati kot oteževalno okoliščino, ki se kaznuje.
Podpora žrtvam
Podporne storitve za otroke, ki so žrtve, bi morale biti brezplačne. Vključevati bi morale medicinske preglede in forenzične preiskave, pomoč pri dokumentiranju dokaznega gradiva, zdravstveno oskrbo, ki upošteva vidik spola, ter dostop do spolnega in reproduktivnega zdravstvenega varstva. Poslanke in poslanci predlagajo, naj se pri tem upošteva model Barnahus, kjer so na enem mestu zbrane vse storitve za podporo otrok, ki so žrtve.
Možnost prijave kaznivih dejanj/kaznivega dejanja bi morale imeti tudi tretje osebe, na primer organizacije civilne družbe.
Izjava
Poročevalec Jeroen Lenaers (EPP, Nizozemska) je dejal: „Zakon, za katerega smo danes glasovali, je ambiciozen, vendar na področju zaščite otrok ne moremo biti nikoli dovolj ambiciozni. Kaznujemo priročnike za spolno zlorabo otrok, realistični materiali, ustvarjeni z umetno inteligenco, pa bodo obravnavani enako kot resnični materiali. Prav tako moramo odpraviti zastaralne roke za kazniva dejanja spolne zlorabe otrok, saj za pravico ne more biti zastaranja.“
Nadaljnji koraki
Stališče Parlamenta je bilo sprejeto s 599 glasovi za, 2 glasovoma proti in 62 vzdržanimi glasovi. Pogajanja s Svetom o končni vsebini zakona se bodo začela 23. junija.
Ozadje
Prenovljena direktiva o boju proti spolni zlorabi in spolnem izkoriščanju otrok, vsebinah s spolno zlorabo otrok in pridobivanju otrok za spolne namene bo uskladila opredelitve in kazni med državami članicami, tako na spletu kot v resničnem življenju.
Zakonodajalci razpravljajo tudi o ločenem predlogu uredbe o boju proti vsebinam s spolno zlorabo otrok na spletu. Evropski parlament je leta 2023 sprejel stališče o osnutku uredbe in čaka na odločitev Sveta, da bosta lahko dosegla skupno stališče.